ماه بندگی

آغاز ماه بندگی مبارک

تمرین پسندیدۀ کمک به فقرا در ماه مبارک رمضان
ماه رمضان ماه دعا و نیایش است. در این ماه مسلمانان با انجام اعمالی مانند روزه گرفتن و شرکت در محافل ختم قرآن، احترام ویژه ای برای ماه مبارک رمضان قائل شده و به خدا نزدیک تر می شوند. اما همه ما میدانیم که روزه گرفتن فقط پرهیز از خوردن و آشامیدن نیست و فرد روزه دار باید به یاد فقرا و گرسنگی آنان بوده و یکی از اوصاف مومنین روزه دار همین است، لذا کسانیکه چیزی از مال دنیا در دست دارند باید از این فرصتِ زمانی استفاده کرده و با کمک به مستمندان رضایت خداوند را کسب کنند. ماه رمضان در واقع تمرینی برای پاکی در دیگر ماه‌های سال است. در ماه رمضان معنویت افزایش یافته و کمک به نیازمندان و سرپرستی ایتام از جلوه‌های زیبای ماه مبارک رمضان است.

تقویت اخلاق در جامعه باکمک به فقرا
کمک به فقرا و نیازمندان از زیبایی های ماه مبارک رمضان است که در دیگر ماه های سال کمتر دیده می شود. کمک به همنوع یک وظیفه انسانی است که در این ماه مبارک، با توجه به شرایط عرفانی و روزه داری که خود در درک کردن حال فقرا بسیار تاثیر گذار است، توجه بیشتری به آن می شود.
خداوند مهربان می فرماید: ((مقداری از اموال و دارایی خود را در راه خدا بدهید)). با توجه به امر الهی تمامی انسان ها که در مقابل قشر مستضعف جامعه مسئولند، با کمک و دست گیری از نیازمندان می توانند این مسئولیت خود را به درستی به انجام برسانند.
در ماه مبارک رمضان کمک کردن روزه‌داران به نیازمندان روحیه ایثار، گذشت، فداکاری، برادری و یکرنگی را در جامعه پررنگ می‌کند و این مهم موجب برکات بی‌شماری در زندگی فردی و تقویت اخلاق اجتماعی می شود.
کمک به فقرا یک مسئولیت اجتماعی است ولی ابتدا باید نیازمندان واقعی شناسایی شوند تا بتوان این مسئولیت را به بهترین شکل اجرا نمود. البته که وظیفه حاکمیت و نظام اسلامی شناسایی و حمایت از افراد نیازمند جامعه است ولی وظیفه انسانی حکم میکند همه ما انسان ها نسبت به همنوع خود مسئول باشیم و جوانمردی که از خصوصیات بارز ما ایرانیان است را با گرفتن دست نیازمندان ادا کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را در رابطه با این موضوع ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *